Wentylatory przemysłowe zapewniają prawidłowy przepływ powietrza w obiekcie i usuwają zanieczyszczenia. W zależności od warunków i środowiska spełniają także dodatkowe funkcje. Przeznaczone są do oddymiania, chłodzenia, osuszania oraz transportu pneumatycznego.
Wentylatory przemysłowe promieniowe
Wentylatory przemysłowe promieniowe posiadają specjalną konstrukcję, która pozwala zmieniać kierunek powietrza o 90°. Wylot następuje prostopadle do osi wirnika. Zwiększa to wydajność i zdolność do przetłaczania dużych ilości powietrza. Wentylatory promieniowe znajdują zastosowanie w najbardziej wymagających oraz złożonych instalacjach procesów technologicznych. Powszechnie wykorzystywane są w dużych obiektach przemysłowych, w których konieczne jest sprawne odprowadzanie zanieczyszczeń. Ponadto
wentylatory promieniowe stosuje się do transportu czystego powietrza o odpowiednim ciśnieniu, nadmuchu lub chłodzenia maszyn. Dostępne są wentylatory promieniowe niskociśnieniowe, średniociśnieniowe i wysokociśnieniowe.
Wentylatory przemysłowe przeciwwybuchowe
Wentylatory przemysłowe przeciwwybuchowe przeznaczone są do transportowania dużych ilości niebezpiecznych oraz łatwopalnych gazów lub wybuchowych pyłów w podwyższonej temperaturze i ciśnieniu. Ich zadaniem jest ograniczenie ryzyka wybuchu. Posiadają specjalną konstrukcję oraz różne rodzaje zabezpieczeń w celu ograniczenia zagrożenia zapłonu. Wentylatory przeciwwybuchowe spełniającą wymagania obowiązującej dyrektywy ATEX i mogą być stosowane w strefie zagrożonej wybuchem. Wykorzystywane są w laboratoriach, przepompowniach paliw czy magazynach łatwopalnych i niebezpiecznych substancji.
Wentylator dachowe
Wentylatory dachowe zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie konieczne jest wdrożenie wydajnej wentylacji. Wykorzystywane są w budynkach komercyjnych, przemysłowych oraz w halach magazynach. Wentylatory dachowe przystosowane są do pracy w trudnych warunkach, na przykład w wysokiej temperaturze. Ponadto
cechują się łatwością montażu i uniwersalnością. Mogą być podłączone do różnego rodzaju systemów wentylacyjnych, takich jak instalacje wywiewne i nawiewno-wywiewne.
Wentylator kwasoodporne
Wentylatory kwasoodporne posiadają specjalną konstrukcję ze stali nierdzewnej oraz kwasoodpornej. Dzięki temu mogą pracować w warunkach o podwyższonej wilgotności, temperaturze, a także w środowisku agresywnym. Dostępne są także wentylatory kwasoodporne wykorzystywane w strefach zagrożenia wybuchem.
Mocne i solidne wentylatory o długiej żywotności najczęściej stosowane są w instalacjach przemysłowych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, transporcie pneumatycznym, transporcie spalin oraz w transporcie agresywnych oparów.
Wentylatory kanałowe
Wentylatory kanałowe montowane są w kanałach wentylacyjnych.
Służą do przetłaczania czystego lub lekko zabrudzonego powietrza o temperaturze do 80°C. Dostępne są także wersje o podwyższonej odporności na wysoką temperaturę, które pracują z medium do 200°C. Stosowane są w instalacjach wyciągowych bądź wywiewnych. Ciche i energooszczędne wentylatory kanałowe dostępne są w szerokim zakresie rozmiarów i wydajności. Dzięki temu znajdują zastosowanie, zarówno w środowiskach wymagającego przemysłu, jak i w budownictwie mieszkaniowym oraz komercyjnym. Wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie niezbędne jest transportowanie dużej ilości powietrza z niewielkim spadkiem ciśnienia.
Wentylatory transportowe i wyciągowe
Wentylatory transportowe wyróżniają się szerokim zakresem zastosowania. Przeznaczone są do odciągania powietrza zapylonego lub zanieczyszczonego substancjami o różnym stopniu granulacji i koncentracji. Sprawdzają się zarówno w przypadku wentylacji nawiewnej, wywiewnej, jak i na stanowiskach pracy w przemyśle. Ponadto mogą być stosowane do osuszania zawilgoconych pomieszczeń oraz przetłaczania pyłów i większych elementów powstających podczas obróbki papieru, skóry, tkanin, tworzyw sztucznych.
Wentylatory transportowe umożliwiają również transport nieagresywnych i niewybuchowych gazów, spalin, pyłów i opiłków metalowych. Wentylatory wyciągowe służą do odsysania z budynku na zewnątrz. Mają zatem udział w cyrkulacji powietrza w budynku. Stanowią element mechanicznego systemu wentylacyjnego. Jest to możliwe dzięki elektrycznemu zasilaniu, które odpowiada za właściwą wymianę powietrza, bez względu na zewnętrzne warunki atmosferyczne.
Wentylatory przemysłowe wysokotemperaturowe
Wentylatory przemysłowe wysokotemperaturowe posiadają specjalną konstrukcję spawaną, która wykonana może być ze stali czarnej malowanej proszkowo, nierdzewnej, kwasoodpornej lub innych stali wysokogatunkowych. Taka budowa umożliwia przetłaczanie mediów o podwyższonej temperaturze.
Wentylatory wysokotemperaturowe wykorzystywane są do transportu czystego i zabrudzonego powietrza o podwyższonej temperaturze, ale także gorących mediów agresywnych lub o dużej wilgotności. Najczęściej stosowane są w instalacjach przemysłowych, odprowadzania spalin oraz gorącego powietrza i par.